
Negative Space to próba uchwycenia momentu zawieszenia – między przeszłością, a teraźniejszością, między funkcją a formą. Punktem wyjścia jest zanikająca praktyka konstruowania strachów na wróble – figur agrarnej codzienności, dziś systematycznie znikających z krajobrazu.
Te prowizoryczne sylwetki, totemy lokalnego folkloru, dotychczas funkcjonujące na granicy estetycznego marginesu zostają poddane reinterpretacji przez artystę. Autor tworzy konstrukcje i osadza na nich projekty Alicji Tkaczyk, wykonane w duchu trashion, czyli ponownego przetwarzania materiałów, korespondują z koncepcją redefiniowania i transformacji.
W obliczu intensyfikacji upraw i postępującej modernizacji metod ochrony roślin, tradycyjne sylwetki strachów na wróble tracą praktyczne znaczenie. Funkcja odstraszania ustępuje nowej – symbolicznej i refleksyjnej. Ich obecność w krajobrazie staje się jedynie echem dawnych praktyk, jednocześnie zwracając uwagę na zmieniający się stosunek człowieka do natury.
Artysta podejmuje próbę stworzenia przestrzeni dla konfrontacji pomiędzy dawnym a nowym, a także nadania nowych kontekstów symbolom zakorzenionym w kulturowej pamięci.
